08055A271J4T2A AVX
08055A271J4T2A Images
Please contact us for more photos of 08055A271J4T2A
Part Number 08055A271J4T2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 270pF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055A271J4T2A
Datasheet download 08055A271J4T2A.pdf
Request Quotation for 08055A271J4T2A
08055A271J4T2A Specifications
Part Number 08055A271J4T2A
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Package Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94
Operating Temperature -55 to 125 °C
Moisture Sensitivity Level 1
Tolerance 5
Capacitance Value 270
Dielectric C0G
Failure Rate 4
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Maximum Processing Temperature 260
Pin Count 2
Case Style Ceramic Chip
Supplier Package 0805
Voltage(DC) 50 V