08055C392JAT2A AVX
08055C392JAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055C392JAT2A
Part Number 08055C392JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0039uF 50V X7R 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055C392JAT2A
Datasheet download 08055C392JAT2A.pdf
Request Quotation for 08055C392JAT2A
08055C392JAT2A Specifications
Part Number 08055C392JAT2A
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0805
Tolerance 5 %
Lead Finish Matte Tin
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Package/Case 0805
Voltage(DC) 50 V
Construction Flat
Capacitance Value 0.0039 uF
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.71 mm
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.71(Max) mm
Product Length 2.01 mm