08055C501KAT2A AVX
08055C501KAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055C501KAT2A
Part Number 08055C501KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 500pF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055C501KAT2A
Datasheet download 08055C501KAT2A.pdf
Request Quotation for 08055C501KAT2A
08055C501KAT2A Specifications
Part Number 08055C501KAT2A
Capacitance Value 500 pF
Case Size 0805
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 2.01 x 1.25 mm
Package/Case 0805
Max Processing Temp 260
Tolerance 10 %
Case Style Ceramic Chip
Dielectric
Lead Finish Matte Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Product Depth 1.25 mm
Product Length 2.01 mm