| Part Number | 0805PC472MAT1A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 570590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.0047uF 250V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0805PC472MAT1A |
| Datasheet download |
| Part Number | 0805PC472MAT1A |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Package/Case | 0805 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Capacitance Value | 0.0047 uF |
| Product Dimensions | 2.01 x 1.25 x 1.3(Max) |
| Termination Style | Wraparound |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Military Standard | |
| Case Size | 0805 |
| Failure Rate | |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Voltage(DC) | 250 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | 0805 |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 1.3(Max) mm |
| Product Length | 2.01 mm |
| Replacement Part Number | PART-0805PC472MAT1A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 1000V X7R 10% SMD 2225 FlexiTerm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 2225AC104KAZ1A.pdf |
|
Johanson Technology | Cap Ceramic 2.4pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 500R07S2R4CV4T.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 5.6pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04025U5R6BAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 56pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ0402A560JXACW1BC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.047uF 50V Z5U 20% Axial 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA105E473MAR.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C0805S103K1RAC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 16V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 1206YC105JAT2A.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 25Vdc C0G (NP0) Dielectric 8.2pF \u00b10.10pF \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 02013A8R2BAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.1uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for CL31B104KACNNNC.pdf |
|
Dubilier Components | CER SMD 1206 10PF COG 10% 50V Download PDF datasheet for DSU1206C100KN.pdf |