0805YC334K4Z2A AVX
0805YC334K4Z2A Images
Please contact us for more photos of 0805YC334K4Z2A
Part Number 0805YC334K4Z2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.33uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0805YC334K4Z2A
Datasheet download 0805YC334K4Z2A.pdf
Request Quotation for 0805YC334K4Z2A
0805YC334K4Z2A Specifications
Part Number 0805YC334K4Z2A
Pin Count 2
Case Size 0805
Failure Rate 4
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 10 %
Military Standard
Voltage(DC) 16 V
Supplier Package 0805
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Case Style Ceramic Chip
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Package/Case 0805
Dielectric X7R
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.4(Max)
Lead Finish Tin Over Nickel
Capacitance Value 0.33 uF
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.4(Max) mm
Product Length 2.01 mm