| Part Number | 12061C104MAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 719190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12061C104MAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12061C104MAT2A |
|---|---|
| Voltage(DC) | 100 V |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Dielectric | X7R |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.27 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Case Size | 1206 |
| Tolerance | 20 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package/Case | 1206 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.27(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12061C104MAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 2.2uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for UMK316B7225KL-T.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 22uF 6.3V X6S 20% SMD 0805 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM21BC80J226ME51L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 10V Y5V -20 to 80% SMD 0402 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM05Y5V224Z10AH.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 10uF 6.3VDC X5R 10% SMD 0805 Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C106K9PACTU.pdf |
|
Johanson Technology | Cap Ceramic 68pF 250V C0G 1% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 251R15S680FV4E.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 50V Z5U 20% Radial 5.08mm 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR215E105MARTR2.pdf |
|
NIC Components | NICNMC1210X5R226K25TRPLPF Download PDF datasheet for NMC1210X5R226K25TRPLPF.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 7pF 50V C0G 0.5pF SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CL10C070DB8NNNC.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 2.2uF 50V X7R 10% SMD 1206 Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C225K5RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 2.2pF 50V C0G 0.25pF SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035A2R2CAT2A.pdf |