12061C474KAT2A AVX
12061C474KAT2A Images
Please contact us for more photos of 12061C474KAT2A
Part Number 12061C474KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.47uF 100V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 12061C474KAT2A
Datasheet download 12061C474KAT2A.pdf
Request Quotation for 12061C474KAT2A
12061C474KAT2A Specifications
Part Number 12061C474KAT2A
Package/Case 1206
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Case Size 1206
Tolerance 10 %
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 0.47 uF
Voltage(DC) 100 V
Construction Flat
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.78 mm
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.78(Max) mm
Product Length 3.2 mm