12068C223KAT2A AVX
12068C223KAT2A Images
Please contact us for more photos of 12068C223KAT2A
Part Number 12068C223KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Capacitor SMD Ceramic 1206 400Vdc X7R Dielectric 0.022uF \u00b110% 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 12068C223KAT2A
Datasheet download 12068C223KAT2A.pdf
Request Quotation for 12068C223KAT2A
12068C223KAT2A Specifications
Part Number 12068C223KAT2A
Construction Flat
Package/Case 1206
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin Over Nickel
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 400 V
Operating Temperature -55 to 125 °C
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.022 uF
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package Dimensions 3.2 x 1.6 mm
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Pin Count 2
Moisture Sensitivity Level 1
Supplier Package 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Length 3.2 mm