| Part Number | 1206AC331KAT1A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 152980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 330pF 1000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1206AC331KAT1A |
| Datasheet download |
| Part Number | 1206AC331KAT1A |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Capacitance Value | 330 pF |
| Case Size | 1206 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Tolerance | 10 % |
| Package/Case | 1206 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Voltage(DC) | 1 kV |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | X7R |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.52 mm |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.52(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-1206AC331KAT1A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YC104KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 33pF 16V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YA330JAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.01uF 2000V X7R 10% SMD 1825 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for VJ1825Y103KBFAR4X.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 200V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12062C222JAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 100pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM1555C1H101JA16D.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.1uF 6.3V X5R 10% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM152R60J104KE19D.pdf |
|
KEMET | KEMC326C823K5R5HA9750 MLCC - LEADED 0.08 Download PDF datasheet for C326C823K5R5HA9750.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 33pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C330J5GACTM.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 82pF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for C0603C820K5RACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.047uF 50V C0G 2% SMD 2225 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 22255A473GAT2A.pdf |