1206CA470JAT1A AVX
1206CA470JAT1A Images
Please contact us for more photos of 1206CA470JAT1A
Part Number 1206CA470JAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 47pF 600V 630V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1206CA470JAT1A
Datasheet download 1206CA470JAT1A.pdf
Request Quotation for 1206CA470JAT1A
1206CA470JAT1A Specifications
Part Number 1206CA470JAT1A
Tolerance 5 %
Maximum Processing Temperature 260 °C
Pin Count 2
Supplier Package 1206
Voltage(DC) 630 V
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Capacitance Value 47 pF
Case Size 1206
Package Dimensions 3.3 x 1.6 x 1.8 mm
Package/Case 1206
Dielectric C0G
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin Over Nickel
Construction Flat
Moisture Sensitivity Level 1
Termination Style Wraparound
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.8(Max) mm
Product Length 3.3 mm