| Part Number | 1206YC104JAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 840040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 16V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1206YC104JAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 1206YC104JAT2A |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Size | 1206 |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 1206 |
| MSL Level | 1 |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Dielectric | X7R |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.94 mm |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.94(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-1206YC104JAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 0.033uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C333K5RAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 18121C104KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.47uF 6.3V X5R 20% SMD 0201 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM03X5R474M06AH.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.015uF 50V C0G 5% SMD 1812 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 18125A153JAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0033uF 250V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0805C332KARAC TU.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 10uF 16V X5R 20% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM21BR61C106ME15L.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 16V X5R 20% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for EMK107BBJ106MA-T.pdf |
|
AVX | CAP 0.01UF 10VDC X7R 10% SMD 0603 Download PDF datasheet for 0603ZC103KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 18pF 50V C0G 1pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM05CG180F50AH.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 25Vdc C0G (NP0) Dielectric 1.5pF \u00b10.10pF \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 02013A1R5BAT2A.pdf |