1206YC105MAZ2A AVX
1206YC105MAZ2A Images
Please contact us for more photos of 1206YC105MAZ2A
Part Number 1206YC105MAZ2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 16V X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1206YC105MAZ2A
Datasheet download 1206YC105MAZ2A.pdf
Request Quotation for 1206YC105MAZ2A
1206YC105MAZ2A Specifications
Part Number 1206YC105MAZ2A
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Rad Hard No
Capacitance Value 1 uF
Case Size 1206
Tolerance 20 %
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 1206
Voltage(DC) 16 V
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Dielectric X7R
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.27 mm
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.27(Max) mm
Product Length 3.2 mm