| Part Number | 145087060930861+ |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 510570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Fine Pitch Connector PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 145087060930861+ |
| Datasheet download |
| Part Number | 145087060930861+ |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Material | Heat Resistance Plastic |
| Type | Fine Pitch Connector |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 0.5 mm |
| Maximum Current Rating | 0.4 A |
| Product Dimensions | 17.2 x 4 x 2.15 mm |
| Number of Contacts | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Contact Plating | Gold |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 2.15 mm |
| Product Length | 17.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-145087060930861+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430003.pdf |
|
SHENZHEN DEREN ELECTRONIC | DDR4 SO DIMM 260P 5 - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 281696-4.pdf |
|
Harwin | 1.00mm Pitch DIL Vertical SMT Socket Assembly, location pegs, gold, 3+3 contacts, pick & place (Tape & Reel packing) Download PDF datasheet for M40-3100345R.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-103414-4.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-106-01-L-SV.pdf |
|
SHENZHEN DEREN ELECTRONIC | DDR4.288P 180D.G - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 36 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0681453615.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0418150580.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 44 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT544124.pdf |