18085C224KAT2A AVX
18085C224KAT2A Images
Please contact us for more photos of 18085C224KAT2A
Part Number 18085C224KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.22uF 50V X7R 10% SMD 1808 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 18085C224KAT2A
Datasheet download 18085C224KAT2A.pdf
Request Quotation for 18085C224KAT2A
18085C224KAT2A Specifications
Part Number 18085C224KAT2A
Lead Finish Matte Tin
Construction Flat
Product Dimensions 4.5 x 2 mm
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 0.22 uF
Dielectric
Military Standard
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Failure Rate B
Tolerance 10 %
Package/Case 1808
Case Size 1808
Product Depth 2 mm
Product Length 4.5 mm