1808AC153KAT1A AVX
1808AC153KAT1A Images
Please contact us for more photos of 1808AC153KAT1A
Part Number 1808AC153KAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.015uF 1000V X7R 10% SMD 1808 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1808AC153KAT1A
Datasheet download 1808AC153KAT1A.pdf
Request Quotation for 1808AC153KAT1A
1808AC153KAT1A Specifications
Part Number 1808AC153KAT1A
Mounting Surface Mount
Package/Case 1808
Product Dimensions 4.57 x 2.03 x 2.03 mm
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Military Standard
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Case Size 1808
Lead Finish Matte Tin
Dielectric X7R
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Failure Rate B
Voltage(DC) 1 kV
Capacitance Value 0.015 uF
Product Depth 2.03 mm
Product Height 2.03(Max) mm
Product Length 4.57 mm