1812GC102KAT1A AVX
1812GC102KAT1A Images
Please contact us for more photos of 1812GC102KAT1A
Part Number 1812GC102KAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 2000V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1812GC102KAT1A
Datasheet download 1812GC102KAT1A.pdf
Request Quotation for 1812GC102KAT1A
1812GC102KAT1A Specifications
Part Number 1812GC102KAT1A
Capacitance Value 0.001 uF
Case Size 1812
Rad Hard No
Voltage(DC) 2 kV
Tolerance 10 %
Lead Finish Matte Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Package/Case 1812
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Product Dimensions 4.5 x 3.2 x 2.54 mm
Product Depth 3.2 mm
Product Height 2.54(Max) mm
Product Length 4.5 mm