2220GC103MAT1A AVX
2220GC103MAT1A Images
Please contact us for more photos of 2220GC103MAT1A
Part Number 2220GC103MAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 2000V X7R 20% SMD 2220 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 2220GC103MAT1A
Datasheet download 2220GC103MAT1A.pdf
Request Quotation for 2220GC103MAT1A
2220GC103MAT1A Specifications
Part Number 2220GC103MAT1A
Pin Count 2
Rad Hard No
Package Dimensions 5.7 x 5 x 3.4 mm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 20 %
Maximum Processing Temperature 260 °C
Voltage(DC) 2 kV
Mounting Surface Mount
Military Standard
Supplier Package 2220
Package/Case 2220
Case Size 2220
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.01 uF
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Moisture Sensitivity Level 1
Case Style Ceramic Chip
Failure Rate 4
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 5 mm
Product Height 3.4(Max) mm
Product Length 5.7 mm