| Part Number | 2225PC564KAT1A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 310410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.56uF 250V X7R 10% SMD 2225 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 2225PC564KAT1A |
| Datasheet download |
| Part Number | 2225PC564KAT1A |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Package/Case | 2225 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Voltage(DC) | 250 V |
| Capacitance Value | 0.56 uF |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 5.6 x 6.35 x 2 mm |
| Dielectric | X7R |
| Case Size | 2225 |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Product Depth | 6.35 mm |
| Product Height | 2(Max) mm |
| Product Length | 5.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-2225PC564KAT1A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 100V C0G 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR211A471KARTR1.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 2000V X7R 20% SMD 1812 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1812GC102MAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 16V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 1206YC105KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08055C224K4T2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 47pF 100V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A470JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 10% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA101C103KAA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 33pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025A330JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10pF 16V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YA100JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0047uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12065C472K4T2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 25V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08053C224K4T2A.pdf |