| Part Number | 245046120600829 |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 472140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 245046120600829 |
| Datasheet download |
| Part Number | 245046120600829 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | RCP |
| Pin Count | 120 |
| Lead Finish | Tin|Lead |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Dimensions | 35.5 x 4.8 x 2.5 |
| Housing Material | Plastic |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 0.5 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Depth | 4.8 mm |
| Product Height | 2.5 mm |
| Product Length | 35.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-245046120600829 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500410.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640457-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430451215.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640445-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 122 POS Solder RA Thru-Hole Carton Box Download PDF datasheet for 353015-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 292253-2.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for QTH-030-01-C-D-A.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 7 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103957-6.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 32 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for MTSW-116-10-F-D-350-RA.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022288040.pdf |