CM02X5R102K10AH AVX
CM02X5R102K10AH Images
Please contact us for more photos of CM02X5R102K10AH
Part Number CM02X5R102K10AH
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 10V X5R 10% SMD 01005 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CM02X5R102K10AH
Datasheet download CM02X5R102K10AH.pdf
Request Quotation for CM02X5R102K10AH
CM02X5R102K10AH Specifications
Part Number CM02X5R102K10AH
Package Dimensions 0.4 x 0.2 x 0.2 mm
Case Style Ceramic Chip
Maximum Processing Temperature 250 °C
Mounting Surface Mount
Failure Rate
Capacitance Value 0.001 uF
Construction Flat
Lead Finish Tin Over Nickel
Supplier Package 01005
Case Size 01005
Voltage(DC) 10 V
Military Standard
Dielectric
Termination Style Wraparound
Operating Temperature -55 to 85 °C
Rad Hard No
Package/Case 01005
Tolerance 10 %
Pin Count 2
Product Depth 0.2 mm
Product Height 0.2 mm
Product Length 0.4 mm