CM03CG1R2C25AH AVX
CM03CG1R2C25AH Images
Please contact us for more photos of CM03CG1R2C25AH
Part Number CM03CG1R2C25AH
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1.2pF 25V C0G 0.25pF SMD 0201 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CM03CG1R2C25AH
Datasheet download CM03CG1R2C25AH.pdf
Request Quotation for CM03CG1R2C25AH
CM03CG1R2C25AH Specifications
Part Number CM03CG1R2C25AH
Mounting Surface Mount
Construction Flat
Case Size 0201
Tolerance 0.25 pF
Lead Finish Tin Over Nickel
Maximum Processing Temperature 250 °C
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 125 °C
Military Standard
Dielectric
Failure Rate
Supplier Package 0201
Package/Case 0201
Package Dimensions 0.6 x 0.3 mm
Capacitance Value 1.2 pF
Rad Hard No
Pin Count 2
Voltage(DC) 25 V
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.3 mm
Product Length 0.6 mm