F1206B1R50FSTR AVX
F1206B1R50FSTR Images
Please contact us for more photos of F1206B1R50FSTR
Part Number F1206B1R50FSTR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Fuse Chip 1.5A 63V Fast 2-Pin Solder Pad Surface Mount T R
Category Circuit Protection
Family Fuses
ROHS Compliant Yes
MSL Level F1206B1R50FSTR
Datasheet download F1206B1R50FSTR.pdf
Request Quotation for F1206B1R50FSTR
F1206B1R50FSTR Specifications
Part Number F1206B1R50FSTR
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Acting Fast
Product Dimensions 3.1 x 1.6 x 1.2 mm
Type Chip
Lead Finish Matte Tin
Maximum DC Voltage Rating 63 V
MSL Level 1
Voltage Rating 63 V
Replacement Part Number PART-F1206B1R50FSTR
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for F1206B1R50FSTR
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
5HFP 6.3-R
BEL
Fuse Miniature 6.3A 250V Fast 2-Pin Axial Through Hole