MD011A270KAB AVX
MD011A270KAB Images
Please contact us for more photos of MD011A270KAB
Part Number MD011A270KAB
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 27pF 100V C0G 10% Radial 2 Pin DIP 8.255mm 125\u00b0C Slide Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level MD011A270KAB
Datasheet download MD011A270KAB.pdf
Request Quotation for MD011A270KAB
MD011A270KAB Specifications
Part Number MD011A270KAB
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 8.255 mm
Lead Diameter 0.48 mm
Case Style Molded
Rad Hard No
Capacitance Value 27 pF
Tolerance 10 %
Package/Case 6.6 X 2.54(Max) X 3.43(Max)
Operating Temperature -55 to 125 °C
Termination Style Radial
Dielectric C0G
Product Dimensions 6.6 x 2.54 x 3.43 mm
Lead Finish Tin/Lead
Max Processing Temp 260
Voltage(DC) 100 V
Seated Plane Height 4.19 mm
Product Depth 2.54(Max) mm
Product Height 3.43(Max) mm
Product Length 6.6 mm