SA201A102JAR AVX
SA201A102JAR Images
Please contact us for more photos of SA201A102JAR
Part Number SA201A102JAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 100V C0G 5% Axial 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SA201A102JAR
Datasheet download SA201A102JAR.pdf
Request Quotation for SA201A102JAR
SA201A102JAR Specifications
Part Number SA201A102JAR
Voltage(DC) 100 V
Product Dimensions 6.6 mm
Lead Diameter 0.445 mm
Mounting Through Hole
Military Standard
Case Style Dipped
Failure Rate
Capacitance Value 0.001 uF
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Termination Style Axial
Operating Temperature -55 to 125 °C