SA305C154KAR AVX
SA305C154KAR Images
Please contact us for more photos of SA305C154KAR
Part Number SA305C154KAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.15uF 50V X7R 10% Axial 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SA305C154KAR
Datasheet download SA305C154KAR.pdf
Request Quotation for SA305C154KAR
SA305C154KAR Specifications
Part Number SA305C154KAR
Dielectric X7R
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 0.15 uF
Lead Diameter 0.445 mm
Mounting Through Hole
Case Style Dipped
Rad Hard No
Product Dimensions 7.37 mm
Termination Style Axial
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Package/Case 3.81(Max) X 7.37(Max)
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Military Standard
Tolerance 10 %