SR075C103KARTR1 AVX
SR075C103KARTR1 Images
Please contact us for more photos of SR075C103KARTR1
Part Number SR075C103KARTR1
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR075C103KARTR1
Datasheet download SR075C103KARTR1.pdf
Request Quotation for SR075C103KARTR1
SR075C103KARTR1 Specifications
Part Number SR075C103KARTR1
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Case Style Dipped
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 10 %
Failure Rate
Lead Diameter 0.508 mm
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Wire Form Outside Crimp Standoff
Lead Finish Matte Tin
Military Standard
Product Dimensions 3.81 x 2.54 x 3.81 mm
Dielectric X7R
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Package/Case 3.81(Max) X 2.54(Max) X 3.81(Max)
Seated Plane Height 6.35 mm
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 0.01 uF