SR205A202GAA AVX
SR205A202GAA Images
Please contact us for more photos of SR205A202GAA
Part Number SR205A202GAA
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.002uF 50V C0G 2% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR205A202GAA
Datasheet download SR205A202GAA.pdf
Request Quotation for SR205A202GAA
SR205A202GAA Specifications
Part Number SR205A202GAA
Case Style Dipped
Failure Rate
Mounting Through Hole
Tolerance 2 %
Wire Form Straight
Rad Hard No
Lead Diameter 0.508 mm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Max Processing Temp 260
Capacitance Value 0.002 uF
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Dielectric C0G
Military Standard
Termination Style Radial
Seated Plane Height 6.6 mm
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Voltage(DC) 50 V