SR211C104KARTR1 AVX
SR211C104KARTR1 Images
Please contact us for more photos of SR211C104KARTR1
Part Number SR211C104KARTR1
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR211C104KARTR1
Datasheet download SR211C104KARTR1.pdf
Request Quotation for SR211C104KARTR1
SR211C104KARTR1 Specifications
Part Number SR211C104KARTR1
Dielectric X7R
Voltage(DC) 100 V
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Capacitance Value 0.1 uF
Package/Case 5.08(Max) X 3.175(Max) X 5.08(Max)
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Seated Plane Height 7.62 mm
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Wire Form Inside Crimp Standoff
Military Standard
Lead Diameter 0.508 mm