SR215C103JAR AVX
SR215C103JAR Images
Please contact us for more photos of SR215C103JAR
Part Number SR215C103JAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR215C103JAR
Datasheet download SR215C103JAR.pdf
Request Quotation for SR215C103JAR
SR215C103JAR Specifications
Part Number SR215C103JAR
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.01 uF
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Voltage(DC) 50 V
Package/Case 5.08(Max) X 3.175(Max) X 5.08(Max)
Seated Plane Height 7.62 mm
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Wire Form Inside Crimp Standoff
Lead Finish Matte Tin
Military Standard
Lead Diameter 0.508 mm