SR215C104KAR AVX
SR215C104KAR Images
Please contact us for more photos of SR215C104KAR
Part Number SR215C104KAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR215C104KAR
Datasheet download SR215C104KAR.pdf
Request Quotation for SR215C104KAR
SR215C104KAR Specifications
Part Number SR215C104KAR
Dielectric X7R
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Capacitance Value 0.1 uF
Voltage(DC) 50 V
Package/Case 5.08(Max) X 3.175(Max) X 5.08(Max)
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Seated Plane Height 7.62 mm
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Case Style Dipped
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Wire Form Inside Crimp Standoff
Military Standard
Lead Diameter 0.508 mm