SR215C104MARTR1 AVX
SR215C104MARTR1 Images
Please contact us for more photos of SR215C104MARTR1
Part Number SR215C104MARTR1
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 20% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR215C104MARTR1
Datasheet download SR215C104MARTR1.pdf
Request Quotation for SR215C104MARTR1
SR215C104MARTR1 Specifications
Part Number SR215C104MARTR1
Dielectric X7R
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 0.1 uF
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Package/Case 5.08(Max) X 3.175(Max) X 5.08(Max)
Seated Plane Height 7.62 mm
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 20 %
Failure Rate
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Wire Form Inside Crimp Standoff
Military Standard
Lead Diameter 0.508 mm