SR215E474MARTR1 AVX
SR215E474MARTR1 Images
Please contact us for more photos of SR215E474MARTR1
Part Number SR215E474MARTR1
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.47uF 50V Z5U 20% Radial 5.08mm 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR215E474MARTR1
Datasheet download SR215E474MARTR1.pdf
Request Quotation for SR215E474MARTR1
SR215E474MARTR1 Specifications
Part Number SR215E474MARTR1
Dielectric Z5U
Operating Temperature 10 to 85 °C
Capacitance Value 0.47 uF
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Package/Case 5.08(Max) X 3.175(Max) X 5.08(Max)
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Seated Plane Height 7.62 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Failure Rate
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Military Standard
Lead Diameter 0.508 mm