| Part Number | TRJC476K016R0350 |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 527570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Tant Solid 47uF 16V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.6mm) SMD 6032-28 T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Tantalum Solid SMT |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TRJC476K016R0350 |
| Datasheet download |
| Part Number | TRJC476K016R0350 |
|---|---|
| Product Dimensions | 6 x 3.2 x 2.6 mm |
| Package/Case | 6032-28,C |
| Case Size | 6032-28 |
| Tolerance | 10 % |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Equivalent Series Resistance | |
| Max Processing Temp | 260 |
| Dissipation Factor | |
| Failure Rate | |
| Leakage Current | |
| Military Standard | |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Style | Molded |
| MSL Level | 1 |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Polarity | Polar |
| Case Code | C |
| Product Depth | 3.2 mm |
| Product Height | 2.6 mm |
| Product Length | 6 mm |
| Replacement Part Number | PART-TRJC476K016R0350 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Tant Solid 100uF 16V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 1 Ohm 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for T491C107K016AT.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 47uF 16V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.6mm) SMD 6032-28 0.11 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPSC476K016R0110.pdf |
|
Panasonic | Cap Tant Solid 150uF 6.3V B2 CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528,B2 0.025 Ohm 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 6TPE150MAPB.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 330uF 10V D CASE 10% (7.5 X 4.3 X 2mm) SMD T R Download PDF datasheet for 591D337X9010D2T20H.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 6.8uF 35V H CASE 10% (7.24 X 3.81 X 2.79mm) SMD (0.001%FR) Bulk Download PDF datasheet for CWR09MC685KSB.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 22uF 50V E CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4.1mm) SMD 7343-43 0.075 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPME226K050R0075.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 4.7uF 25V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 1.5 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJB475K025RNJ.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 1uF 35V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 2 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPSB105M035R2000.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 10uF 25V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 3 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T491B106K025AT.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 10uF 25V C CASE 20% (6 X 3.2 X 2.6mm) SMD 6032-28 1.8 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJC106M025RNJ.pdf |