| Part Number | VC08LC18A500RP |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 500720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Var MLV 14VAC 18VDC 30A 0805 SMD T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | Varistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | VC08LC18A500RP |
| Datasheet download |
| Part Number | VC08LC18A500RP |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.01 x 1.25 mm |
| ESD Protection | Yes |
| Size Code | 805 |
| Capacitance Value | 80 pF |
| Technology | Multi-Layer |
| MSL Level | 1 |
| Type | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin Alloy |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Length | 2.01 mm |
| Replacement Part Number | PART-VC08LC18A500RP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Var 230VAC 300VDC 3500A 360V Radial Bulk Download PDF datasheet for ERZV10D361.pdf |
|
Panasonic | Var 625VAC 825VDC 5000A 1000V Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for ERZE11A102.pdf |
|
Panasonic | Var MLV 18VDC 80V 0603 SMD Paper T R Download PDF datasheet for EZJZ1V800AA.pdf |
|
TDK | Var MOV 40VAC 56VDC 250A 68V Radial T R Download PDF datasheet for B72207S 400K211.pdf |
|
TDK | Var 300VDC 385VAC 6000A 470V Thru-Hole T R Download PDF datasheet for B72214S2301K551.pdf |
|
TDK | Var MOV 6VAC 8VDC 200A 11V 1206 SMD Blister T R Download PDF datasheet for B72520T60M62.pdf |
|
TDK | Var MOV 30VAC 38VDC 250A 47V Radial T R Download PDF datasheet for B72207S300K211.pdf |
|
Panasonic | Var 30VAC 38VDC 2000A 47V Radial Bulk Download PDF datasheet for ERZV14D470.pdf |
|
TDK | Var MOV 460VAC 615VDC 4500A 750V Radial Bulk Download PDF datasheet for B72214S461K101.pdf |
|
TDK | Var 320VAC 420VDC 400A 510V Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for B72205S 321K101.pdf |