| Part Number | VCAS040218X400WP |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 725240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Var MLV 13VAC 18VDC 20A 25.5V 0402 SMD T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | Varistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | VCAS040218X400WP |
| Datasheet download |
| Part Number | VCAS040218X400WP |
|---|---|
| Varistor Voltage | 25.5 V |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.6 mm |
| Technology | Multi-Layer |
| Lead Finish | Tin |
| Capacitance Value | 65 pF |
| Tolerance Voltage | 10 % |
| Size Code | 402 |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.6 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Replacement Part Number | PART-VCAS040218X400WP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Var 13VAC 18VDC 500A 25.5V 1210 SMD T R Download PDF datasheet for VCAS121018J390RP.pdf |
|
Bourns | Var MOV 20VAC 26VDC 30A 34.1V 0603 SMD Paper T R Download PDF datasheet for CG0603MLA-26KE.pdf |
|
TDK | Var MOV 300VAC 385VDC 3500A 470V Radial Bulk Download PDF datasheet for B72210S2301K101.pdf |
|
TDK | Var MOV 550VAC 745VDC 6000A 910V Radial Bulk Download PDF datasheet for B72214P2551K101.pdf |
|
Panasonic | Var 275VAC 350VDC 800A 430V Radial Bulk Download PDF datasheet for ERZV05D431CS.pdf |
|
Panasonic | Var 300VAC 385VDC 1750A 470V Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for ERZV07D471E3.pdf |
|
Bourns | Var MOV 60VAC 85VDC 4500A 100V Radial T R Download PDF datasheet for MOV-14D101KTR.pdf |
|
TDK | Var 11VAC 14VDC 250A 18V Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for B72207S0110K102.pdf |
|
Panasonic | Var MLV 40VDC 5A 65V 0402 SMD Paper T R Download PDF datasheet for EZJZ0V650DA.pdf |
|
AVX | Var MLV 10VAC 14VDC 120A 18.5V 0805 SMD T R Download PDF datasheet for VC080514C300TP.pdf |