0ZCJ0075FF2E BEL
0ZCJ0075FF2E Images
Please contact us for more photos of 0ZCJ0075FF2E
Part Number 0ZCJ0075FF2E
Manufacturer BEL
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description PTC Resettable Fuse 100A 8V T R
Category Circuit Protection
Family PTC Resettable Fuse
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0ZCJ0075FF2E
Datasheet download 0ZCJ0075FF2E.pdf
Request Quotation for 0ZCJ0075FF2E
0ZCJ0075FF2E Specifications
Part Number 0ZCJ0075FF2E
Maximum Trip Time 0.2@8A s
Trip Current 1.5 A
Maximum Current Rating 100 A
Hold Current 0.75 A
Package Dimensions 3.5 x 1.8 x 1.25 mm
Maximum Voltage Rating 8 Vdc
Number of Terminals 2
Supplier Package 1206
Typical Power Dissipation 0.6 W
Maximum Initial Resistance 0.29 Ohm
Operating Temperature -40 to 85 °C
Rad Hard No
Maximum Processing Temperature 260 °C
Moisture Sensitivity Level 2A
Agency Approvals TUV|UL
Minimum Initial Resistance 0.09 Ohm
Package/Case 1206
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Product Depth 1.8(Max) mm
Product Height 1.25(Max) mm
Product Length 3.5(Max) mm
Replacement Part Number PART-0ZCJ0075FF2E
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for 0ZCJ0075FF2E
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
MF-R700
Bourns
PTC Resettable Fuse 40A 30V Bulk