| Part Number | MRT1.6A(AMMO) |
|---|---|
| Manufacturer | BEL |
| Quantity in stock | 174190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Fuse Micro 1.6A 250V Slow Blow 2-Pin Radial Through Hole Ammo Pack |
| Category | Circuit Protection |
| Family | Fuses |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MRT1.6A(AMMO) |
| Datasheet download |
| Part Number | MRT1.6A(AMMO) |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 7.7 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Replacement Part Number | PART-MRT1.6A(AMMO) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Fuse Chip 2A 125V Fast 2-Pin Solder Pad Surface Mount T R Download PDF datasheet for TR2 6125FF2-R.pdf |
|
BEL | Fuse Chip 4A 125V Slow Blow 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for SST4A(T&R).pdf |
|
Eaton | Fuse Chip 1.25A 250V 2-Pin Solder Pad Surface Mount T R Download PDF datasheet for TR2 TCP1.25-R.pdf |
|
Bourns | Fuse Chip 0.75A 24V Fast 2-Pin Solder Pad Surface Mount T R Download PDF datasheet for SF-0402F075-2.pdf |
|
Panasonic | Fuse Chip 0.75A Fast 2-Pin Solder Pad Surface Mount T R Download PDF datasheet for ERBRD0R75X.pdf |
|
BEL | Surface Mount Fuses Fuse Download PDF datasheet for 0697H8000-02.pdf |
|
AEM | Fuse Chip 3.5A 32V 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for F1206HI3500V032TM.pdf |
|
AEM | Fuse Chip 5A 32V Fast 2-Pin Solder Pad Surface Mount Download PDF datasheet for F0603HI5000V032T.pdf |
|
AEM | Fuse Chip 4A 32V Very Fast 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for F0603FF4000V032T.pdf |
|
AVX | Fuse Chip 0.25A Fast 2-Pin Solder Pad Surface Mount T R Download PDF datasheet for F0402E0R25FSTR.pdf |