| Part Number | 2200HT-561-V-RC |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 375000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Toroid 560uH 15% 1KHz 2.7A RDL |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Leaded |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 2200HT-561-V-RC |
| Datasheet download |
| Part Number | 2200HT-561-V-RC |
|---|---|
| Technology | Toroid |
| Lead Style | Radial |
| Tolerance | 15 % |
| Product Dimensions | 13.97 mm |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Package/Case | 24.13 X 13.97 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 200 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 13.97 mm |
| Product Diameter | 24.13 mm |
| Replacement Part Number | PART-2200HT-561-V-RC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind RF 220uH 10% 790KHz 55Q-Factor Ferrite 125mA Axial T R Download PDF datasheet for IMS05EV221K.pdf |
|
KEMET | Ind Line Filter 2mH 100KHz 2A Pin Download PDF datasheet for SC-02-20G.pdf |
|
TDK | Ind Power Line Choke 15mH -30% to 50% 10KHz Ferrite 2.3A Pin Box Download PDF datasheet for B82734R2232B30.pdf |
|
KEMET | Ind Line Filter 1.7mH 1KHz 700mA Pin Download PDF datasheet for SU9H-R07017.pdf |
|
Bourns | Ind High Current RF Choke Bobbin Core 330uH 10% 1KHz Ferrite 1.6A AXL Download PDF datasheet for 5900-331-RC.pdf |
|
TDK | Ind RF Choke Bobbin Core 390uH 5% 100KHz 70Q-Factor Ferrite 180mA RDL T R Download PDF datasheet for B78148S1394J.pdf |
|
Bourns | Ind RF Choke 56mH 10% 79.6KHz 20Q-Factor Ferrite 20mA RDL Bag Download PDF datasheet for RL622-563K-RC.pdf |
|
Bourns | Ind High Current RF Choke Bobbin Core 1mH 10% 1KHz Ferrite 200mA AXL Download PDF datasheet for 5800-102-RC.pdf |
|
TDK | Ind Power Line Choke 2.2mH 30% 10KHz Ferrite 2A Pin Box Download PDF datasheet for B82722J2202N1.pdf |
|
Vishay | Ind Wireless Charging Receiving Coil Shielded Wirewound 9.7uH 5% 200KHz 30Q-Factor RDL Bulk Download PDF datasheet for IWAS4832FFEB9R7J50.pdf |