| Part Number | 2300LL-561-V-RC |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 380520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Toroid 560uH 15% 1KHz 4A RDL |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Leaded |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 2300LL-561-V-RC |
| Datasheet download |
| Part Number | 2300LL-561-V-RC |
|---|---|
| Lead Style | Radial |
| Tolerance | 15 % |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 16.51 mm |
| Technology | Toroid |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Type | High Current |
| Package/Case | 32.51 X 16.51 |
| Product Depth | 16.51 mm |
| Product Diameter | 32.51 mm |
| Replacement Part Number | PART-2300LL-561-V-RC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | THROUGH HOLD COMMON MODE CHOKE - |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power 1mH 5% 252KHz 55Q-Factor Ferrite 250mA RDL Ammo Pack Download PDF datasheet for LH L 08TB102J.pdf |
|
Bourns | Ind High Current Toroid 100uH 15% 1KHz 6.8A RDL Download PDF datasheet for 2200LL-101-H-RC.pdf |
|
Bourns | Ind RF Choke 10mH 5% 79.6KHz 60Q-Factor 20mA RDL Bag Download PDF datasheet for RL262-103J-RC.pdf |
|
Pulse | Ind Power Toroid 150uH 20% 2A RDL Download PDF datasheet for PE-53113NL.pdf |
|
TDK | Ind RF Choke Bobbin Core 33uH 10% 100KHz 55Q-Factor Ferrite 500mA AXL Ammo Pack Download PDF datasheet for B78108S1333K 9.pdf |
|
Laird | FIXED INDUCTORS 10UH 20% -40C +125C - |
|
TDK | Ind Current Compensated Choke 10mH 30% Ferrite 700mA Pin - |
|
Bourns | Ind RF Choke Bobbin Core 22uH 10% 1KHz Ferrite 1A AXL T R Download PDF datasheet for 5300-17-TR-RC.pdf |
|
Laird | INDUCTORS, COILS, CHOKES Download PDF datasheet for TYS6045331M-10.pdf |