| Part Number | 3224J-1-104E |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 298960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 5 X 3.71mm) J-Hook SMD Embossed T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3224J-1-104E |
| Datasheet download |
| Part Number | 3224J-1-104E |
|---|---|
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Termination Style | J-Hook |
| Lead Finish | Tin |
| Shaft Diameter | 1.5 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 250 |
| MSL Level | 1 |
| Technology | Cermet |
| Product Dimensions | 4.8 x 5 x 3.71 mm |
| Resistance Value | 100 kOhm |
| Power Rating | 0.25 W |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 3.71 mm |
| Product Length | 4.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-3224J-1-104E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 1 2W 4(Elec)Turn (7.62 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3339H-1-103LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 9.53 X 4.83mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3386P-1-203LF.pdf |
|
Bourns | TRIMMER - 5 16\" RD 4-TURN CERMET - |
|
Vishay Precision Group | Res Metal Foil Trimmer 10 Ohm 10% 1 4W 21(Mech)Turn 2.03mm (6.35 X 4.45 X 7.37mm) Pin Thru-Hole Foam Pack Box Download PDF datasheet for Y405310R0000K0L.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 1 4W 5(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 3.9 X 5.3mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3214W-1-503E.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 25% 3 20W 1(Elec) 1(Mech)Turns (2.2 x 2.75 x 1.05mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for EVM2WSW80B53.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 100 Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.45mm (5 X 5 X 2.55mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3314J-1-101E.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296W-1-103LF.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.2 X 1.4mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM1ESX30B24.pdf |
|
Bourns | Res Wirewound POT 100K Ohm 5% 2W 10(Elec) 10(Mech)Turn 6.34mm (39.22 X 22.23 X 26.66mm) Solder Lug Panel Mount Download PDF datasheet for 3590S-2-104L.pdf |