| Part Number | 3296Y-1-102LF |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 334150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3296Y-1-102LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 3296Y-1-102LF |
|---|---|
| Resistance Value | 1 kOhm |
| Power Rating | 0.5 W |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm |
| Termination Style | Pin |
| Product Dimensions | 9.53 x 4.83 x 11.55 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Technology | Cermet |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Shaft Diameter | 2.19 mm |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 11.55 mm |
| Product Length | 9.53 mm |
| Replacement Part Number | PART-3296Y-1-102LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 1 2W 0.1% 1Turn (6.35 X 6.22mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for RJR50FP503P.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 500K Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.9mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM1USX30B55.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296W-1-502LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 5 X 3.71mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3224J-1-104E.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 100 Ohm 25% 3 20W 1(Elec) 1(Mech)Turns (3.1 x 3.8 x 1.62mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for EVM3ESX50B12.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 1 2W 0.01% 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for RJR24FW202R.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 22K Ohm 25% 3 20W 1(Elec) 1(Mech)Turns (3.1 x 3.75 x 1.4mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for EVM3VSX50BE4.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 50K Ohm 25% 3 20W 1Turn (3.1 X 3.75 X 1.4mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM3VSX50B54.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 25% 3 20W 1Turn (3.1 X 3.75 X 1.4mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM3VSX50B53.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 200 Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296Y-1-201LF.pdf |