| Part Number | 3296Y-1-502LF |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 636420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3296Y-1-502LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 3296Y-1-502LF |
|---|---|
| Resistance Value | 5 kOhm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Technology | Cermet |
| Product Dimensions | 9.53 x 4.83 x 11.55 mm |
| Termination Style | Pin |
| Mounting | Through Hole |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm |
| MSL Level | 1 |
| Shaft Diameter | 2.19 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Power Rating | 0.5 W |
| Tolerance | 10 % |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 11.55 mm |
| Product Length | 9.53 mm |
| Replacement Part Number | PART-3296Y-1-502LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 25% 1 10W 1(Elec) 1(Mech)Turn (2.2 X 2.8 X 0.8mm) Foot Print SMD Embossed T R Download PDF datasheet for TC42X-2-203E.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10 Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 6 X 3.9mm) Gull Wing SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3224G-1-100E.pdf |
|
Vishay | Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn (6.6 X 7 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for T73YU104KT20.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 500 Ohm 25% 1 5W 1(Elec) 1(Mech)Turn (6.81 X 8.4mm) Pin Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 3306K-1-501.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3362P-1-202LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 6.36 X 8.46mm) Gull Wing SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3269W-1-203GLF.pdf |
|
Vishay | P13 H L 470U 20% A BO E3 Download PDF datasheet for P13OAB471MAB17.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 200 Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.45mm (5 X 5 X 2.55mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3314J-1-201G.pdf |
|
Bourns | Res Carbon POT 20K Ohm 20% 1 8W 1(Elec) 1(Mech)Turn 6mm (6 X 26.5mm) Pin Thru-Hole Download PDF datasheet for PDB182-D415F-203A.pdf |
|
Bourns | TRIMMER RESISTORS TRIMMER 25KOHM 300V Download PDF datasheet for RJR24FW253M.pdf |