| Part Number | 3299X-1-503LF |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 511850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.29mm (11.05 X 6.1 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3299X-1-503LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 3299X-1-503LF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm |
| MSL Level | 1 |
| Termination Style | Pin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Shaft Diameter | 2.29 mm |
| Technology | Cermet |
| Tolerance | 10 % |
| Mounting | Through Hole |
| Resistance Value | 50 kOhm |
| Power Rating | 0.5 W |
| Product Dimensions | 11.05 x 6.1 x 10.03 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 6.1 mm |
| Product Height | 10.03 mm |
| Product Length | 11.05 mm |
| Replacement Part Number | PART-3299X-1-503LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | CB10V 10K 10% Download PDF datasheet for 1-1630480-8.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.4mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM1DSW30B24.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.2 X 1.4mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM1ESX30B24.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10 Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.45mm (5 X 5 X 2.55mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3314J-1-100E.pdf |
|
Bourns | Res Trimmer 2K Ohm 25% 1 10W 1(Elec) 1(Mech)Turn (3 X 3.8mm) Foot Print SMD Embossed T R Download PDF datasheet for TC33X-2-202E.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 8.39 X 5.21mm) Gull Wing SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3269P-1-503GLF.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 100K Ohm 25% 3 20W 1Turn (2.2 X 2.81 X 0.81mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM2NSX80B15.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn (6.35 X 6.22mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3329P-DK9-104LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 250K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 6.36 X 8.46mm) Gull Wing SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3269W-1-254GLF.pdf |
|
Vishay | Res Cermet Trimmer 1M Ohm 10% 9 100W 1(Elec) 1(Mech)Turn (6.6 X 7 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for T73YE105KT20.pdf |