| Part Number | 3386P-1-202LF |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 862120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 9.53 X 4.83mm) Pin Thru-Hole Tube |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3386P-1-202LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 3386P-1-202LF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Resistance Value | 2 kOhm |
| Technology | Cermet |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 9.53 x 9.53 x 4.83 mm |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Shaft Diameter | 3.15 mm |
| Termination Style | Pin |
| Power Rating | 0.5 W |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 9.53 mm |
| Product Height | 4.83 mm |
| Product Length | 9.53 mm |
| Replacement Part Number | PART-3386P-1-202LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 3.18mm (17.88 X 9.53 X 9.53mm) Pin Panel Mount Through Hole Download PDF datasheet for 3310C-101-102L.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.77mm (6.71 X 8.53 X 5.21mm) Gull Wing SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3361P-1-104GLF.pdf |
|
Bourns | TRIMMER SQ MT CERMET PCKG Download PDF datasheet for 3223G-1-100E.pdf |
|
Vishay | Res Cermet Trimmer 2.2K Ohm 10% 1 4W 14(Elec) 15(Mech)Turn 1.8mm (6.85 X 6.7 X 8mm) Gull Wing SMD Tube Download PDF datasheet for TS6Y222KT20.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 25% 3 20W 1(Elec) 1(Mech)Turns (3.1 x 3.8 x 1.62mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for EVM3ESX50B24.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 3.9 X 5.3mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3224W-1-103G.pdf |
|
Panasonic | Rotational Type Position Sensors 5V 4-Pin SMD Embossed T R Download PDF datasheet for EVWAEW001B14.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 3 4W 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 8.98mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3009P-1-104LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 4.32 X 7.37mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3262W-1-203LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 2K Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.41mm (5 X 5 X 2.55mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3314J-2-202E.pdf |