CR0201-JW-271GZ2 Bourns
CR0201-JW-271GZ2 Images
Please contact us for more photos of CR0201-JW-271GZ2
Part Number CR0201-JW-271GZ2
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 270 Ohm 5% 1 20W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0201-JW-271GZ2
Datasheet download CR0201-JW-271GZ2.pdf
Request Quotation for CR0201-JW-271GZ2
CR0201-JW-271GZ2 Specifications
Part Number CR0201-JW-271GZ2
Case Size 0201
Mounting Surface Mount
Resistance Value 270 Ohm
Package Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Failure Rate
Military Standard
Supplier Package 0201
Operating Temperature -55 to 125 °C
Package Type SMD
Type Thick Film
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Rad Hard No
Pin Count 2
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm