CR0402-FX-2002GLF Bourns
CR0402-FX-2002GLF Images
Please contact us for more photos of CR0402-FX-2002GLF
Part Number CR0402-FX-2002GLF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 20K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0402-FX-2002GLF
Datasheet download CR0402-FX-2002GLF.pdf
Request Quotation for CR0402-FX-2002GLF
CR0402-FX-2002GLF Specifications
Part Number CR0402-FX-2002GLF
Resistance Value 20 kOhm
Rad Hard No
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
MSL Level 1
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Power Rating 0.0625 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm