CR0402-FX-4990GLF Bourns
CR0402-FX-4990GLF Images
Please contact us for more photos of CR0402-FX-4990GLF
Part Number CR0402-FX-4990GLF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 499 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0402-FX-4990GLF
Datasheet download CR0402-FX-4990GLF.pdf
Request Quotation for CR0402-FX-4990GLF
CR0402-FX-4990GLF Specifications
Part Number CR0402-FX-4990GLF
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
MSL Level 1
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Power Rating 0.0625 W
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Resistance Value 499 Ohm
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Package Type SMD
Type Thick Film
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm