CR0402-JW-470GZ2 Bourns
CR0402-JW-470GZ2 Images
Please contact us for more photos of CR0402-JW-470GZ2
Part Number CR0402-JW-470GZ2
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 47 Ohm 5% 1 16W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0402-JW-470GZ2
Datasheet download CR0402-JW-470GZ2.pdf
Request Quotation for CR0402-JW-470GZ2
CR0402-JW-470GZ2 Specifications
Part Number CR0402-JW-470GZ2
Case Size 0402
Resistance Value 47 Ohm
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Termination Style Wraparound
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Package Type SMD
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Case Style Molded
Maximum Processing Temperature 260 °C
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm