CR0402-JW-511GZ2 Bourns
CR0402-JW-511GZ2 Images
Please contact us for more photos of CR0402-JW-511GZ2
Part Number CR0402-JW-511GZ2
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 510 Ohm 5% 1 16W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0402-JW-511GZ2
Datasheet download CR0402-JW-511GZ2.pdf
Request Quotation for CR0402-JW-511GZ2
CR0402-JW-511GZ2 Specifications
Part Number CR0402-JW-511GZ2
Package Type SMD
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Case Style Molded
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Termination Style Wraparound
Resistance Value 510 Ohm
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Maximum Processing Temperature 260 °C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm