MOV-10D201K Bourns
MOV-10D201K Images
Please contact us for more photos of MOV-10D201K
Part Number MOV-10D201K
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Var MOV 130VAC 170VDC 2500A 200V Radial Bulk
Category Circuit Protection
Family Varistor
ROHS Compliant Yes
MSL Level MOV-10D201K
Datasheet download MOV-10D201K.pdf
Request Quotation for MOV-10D201K
MOV-10D201K Specifications
Part Number MOV-10D201K
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Capacitance Value 500 pF
Varistor Voltage 200 V
Technology Metal Oxide
Max Processing Temp 245 to 260|250 to 260
Lead Style Radial
Product Dimensions 7.2 x 15.5 mm
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Tolerance Voltage 10 %
ESD Protection No
Product Depth 7.2 mm
Product Height 15.5 mm